Výběrová řízení
Informace o suplování
SVZS na Facebooku
Žákovská knížka - Bakaláři
VytisknoutVytisknout

Mezi námi národy

 

 

                  

Přišel říjen, ten půl rok, co jsme naše německé přátele neviděli, vlastně docela rychle utekl, možná to bylo způsobeno letními prázdninami, které zkrátka tak nějak vždycky dost rychle utečou. Nicméně naše očekávání byla možná až příliš velká, těšili jsme se na ně takovou dobu, a tak jsme předpokládali, že si to užijeme se vším všudy.

Jenže v tom byl ten háček, většinou, když se člověk na něco moc těší, tak se něco pokazí. Kvůli neodkladným testům dorazila necelá polovina německé strany našeho výměnného pobytu. Ale i přesto jsme si to samozřejmě chtěli všichni užít, proto jsme pro ně připravili pestrý, jak školní, tak mimoškolní program.
V neděli 5. 10. 2015 po příjezdu bylo u většiny z nás maximální aktivitou zalehnout do postele a povídat si o tom, co se během těch šesti měsíců změnilo. A vlastně to bylo dobře, poněvadž kdybychom byli aktivnější, tak bychom pravděpodobně nepřežili další den, který probíhal ve jménu téměř celodenního courání po Praze, kterému předcházela prohlídka školy, přivítání ředitelkou a její zástupkyní.
Ukázali jsme jim Kyvadlo na Letné a počasí nám naštěstí alespoň první den přálo, proto mohli vidět všechny krásy Prahy jako na dlani, naše další kroky vedly na Kampu, což se pochopitelně s naším orientačním smyslem neobešlo bez potíží. K Lennonově zdi a posléze přes Karlův most na Staroměstské náměstí. A kdo tam nebyl? Viral brothers, nejznámější česko-slovenští youtubeři, pojem vžitý zejména u lidí našeho věku, natáčeli zrovna vlog a reportáž pro chorvatskou televizi, tak si myslím, že budeme slavní, protože jsme se jim tak trochu vnutili do záběru.
Další dny nás čekaly návštěvy v zařízení sociální intervence a v Bohnicích, kde jsme konkrétně navštívili vyléčené závislé muže, a to ať už na drogách, alkoholu či gamblery, kteří se v tomto zařízení pomocí různých terapií vraceli zpátky do běžného života a dávali mu opět nějaký řád.
V zařízení sociální intervence jsme probírali, jak probíhají terapie a jejich různé typy a následně jsme měli skvělou možnost navštívit dům, kde žijí lidé, kteří jsou sice již po léčbě, ale dostávají se zpět do života, obnovují pokroucené vztahy a pokouší se změnit a napravit, co svou závislostí napáchali.
Bylo jich tam patnáct a dvě se rozhodly nám o celém jejich pobytu v tomto rodinném domě povyprávět. O tom, jak je terapeutka hodnotí, o tom, jaké si dávají cíle a hodnotí sami sebe, zda je zvládli. Chod celé domácnosti si řídí sami a mají různé role. Slečny byly hrozně veselé, což bylo skvělé, protože v místnosti nebyla vůbec napjatá atmosféra a nikdo nemusel mít strach se zeptat nebo se cítit nepříjemně.
Neméně zajímavým bylo vyprávění anonymních alkoholiků a jejich partnerů, o tom, co vše dokáže tato zdánlivě neškodná tekutina napáchat nám vysvětlovali na základě svých vlastních a skutečně dojemných příběhů.
O tato nepříjemná, ač důležitá témata jsme se zajímali, jelikož právě drogy byly tématem celého našeho výměnného pobytu, za což jsme rozhodně rádi, protože čím více času strávíme nad osvětou této problematiky tím spíš jí, doufáme, předejdeme.
Absolvovali jsme spolu ale i další aktivity, zašli jsme si na bowling a opět jsme sázeli jeden strike za druhým. Také jsme byli na lezecké stěně, kde si všichni užívali, ale já osobně jsem tedy nerozuměla vůbec ničemu a raději se ujala funkce fotografa, protože se z mých přátel rázem staly opice a lezly do neuvěřitelných výšek až šestnácti metrů.
Celou návštěvu jsme završili nezbytně v nákupním centru Palladium a myslím, že jsme si to užili.
Ač mezi námi došlo ke konfliktům, tak si myslím, že to bylo způsobeno pouze stresem, protože starat se o další osobu a o to, aby se jí tu, co možná nejvíce líbilo, není úplně jednoduché a také díky nedorozuměním. A že to ve finále bylo skvělé. Ponecháme si jen ty dobré vzpomínky a ty špatné můžeme smazat při dalším setkání, kdy přibudou další lepší.
Na to všechno, co jsme společně zažili jen tak nezapomeneme a věříme, že naše mezinárodní přátelství skutečně vydrží i nadále. Dostali jsme možnost zlepšovat naše znalosti angličtiny, poznat nové lidi, nové zajímavé věci, a to vše může ovlivnit naši budoucnost.
Za což bychom rádi poděkovali profesorům, kteří vše zařídili a po celou dobu nás provázeli (a že to opravdu chtělo pevné nervy) a také Fondu budoucnosti, společnosti TEPO s.r.o. a Městu Kladno.

Irena Mrůzková, ZL 3

                  

Mezi námi národy 1
Mezi námi národy 2
Mezi námi národy 3
Mezi námi národy 4
Mezi námi národy 5
Mezi námi národy 6
Mezi námi národy 7
Mezi námi národy 8
Mezi námi národy 9
Mezi námi národy 10
Mezi námi národy 11
Mezi námi národy 12
Mezi námi národy 13
Mezi námi národy 14
Mezi námi národy 15
Mezi námi národy 16
Mezi námi národy 17
Mezi námi národy 18
Mezi námi národy 19
Mezi námi národy 20
Mezi námi národy 21
Mezi námi národy 22
Mezi námi národy 23
Mezi námi národy 24
Mezi námi národy 25
Mezi námi národy 26
Mezi námi národy 27
Mezi námi národy 28
Mezi námi národy 29
Mezi námi národy 30
Mezi námi národy 31
Mezi námi národy 32
Mezi námi národy 33
Mezi námi národy 34
Mezi námi národy 35
Mezi námi národy 36
Mezi námi národy 36
Mezi námi národy 37
Mezi námi národy 38
Mezi námi národy 39
Mezi námi národy 40
Mezi námi národy 41
Novinky

Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Kladno
Kladno, Havířská 1141, 27201.
Tel.: +420 312 243 123 | e-mail: svzs@svzskladno.cz